SVátek dnes 22.08. : Johana
Home Tuning Výroba LED blinkrů
 

Aktuální dění na foru

 

Nejbližší akce

Výroba LED blinkrů PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jimbo   
Pondělí, 16 Únor 2009 16:36Výroba  LEDkových blinkrů

Loni jsem si během zimních překopávek na svoje SVčko pořídil miniblinkry. Starý "televize" se mně strašně nelíbí, obvzlášť na starších modelech SV. Nový miniblinkry byly pěkný a zdálo se mně, že aj pěkně svítí, i když to byly žárovkáče (LED moc koštovaly)... Z toho jsem ale během sezóny vytřízlivěl, když mě pár spoluriderů upozornilo, že mě jde houbelec vidět, když odbočuju, což mě samozřejmě radosti nepřidalo. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl že si do svých miniblinkrů vyrobím vlastní těla ledkových blinkrů.

 

1. Návrh obvodu, výpočet hodnot

Při prvopočátečním teoretizování a čmárání na papír mně to přišlo jako totálka easy, pravda ale byla trošku něde jinde, vyskytlo se nějaký to ALE a to se muselo vyřešit.

 

Začal sem tím že jsem si načmáral náhradní schéma obvodu blinkru. To sestávalo z 6-ti párů diod zapojených do série, přičemž každý pár tvořila paralelní kombinace 2 diod. Tím mělo být zajištěno dělení napětí na 6 částí, z čehož plyne že každé diodě by bylo dopřáno napětí 2V. To je hodnota napětí reálná, diody na takový napětí se prodávají, což jsem si předem zjistil. K celému obvodu je pak paralelně připojen výkonový rezistor, který vytváři zbytek příkonu potřebného pro zatížení sériového přerušovače proudem stejným, jaký odebítaly sulfitkové žárovky s 21 W.

Výpočtem snadno zjistíme jaký má být celkový odběr proudu při napětí 12 V a také snadno zjistíme jaký proud musí protékat paralelně připojeným rezistorem, aby blinkry neblikaly příliš rychle. Hodnotu odebíraného proudu LEDkami najdeme v katalogu výrobce a chce to výpočty přizpůsobovat konkrétnímu typu diody a rezistoru. Mnou vybrané diody odebíraly každa 20mA a tím pádem jeden pár 40mA / při napětí 2,1 V.Rezistor je nutné zvolit z "řady" a tomu se nejvíce přiblížil 8mi ohmový 20W rezistor. Abych nezapoměl, u diod je taky důležitým parametrem jejich vyzařovací úhel. Ten jsem zvolil 20° což bohatě dostačuje.

Vybíral jsem následovně:

 

http://www.gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=511-608

 

http://www.gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=114-139

 

Vzhlem k tomu, že sem předpokládal, že v každým blinkru bude 12 LEDek, a na každej blinkr jeden výkonovej rezistor, celková cena nákupu součástek potřebných na tuhle překopávku vyšla na pouhých 248 Kč Smile

 

2. Výroba plošných spojů

Na výrobu plošňáků budete potřebovat kuprextit, lihovku, leptací kyselinu, nůžky na plech, jehlový pilníky, důlčík, kladívko a vrtačku s 0,8 mm vrtáčkem.

Nejprve si musíme udělat hrubou šabloknu, abychom věděli rozměr a mohly tak diody vhodně rozložit. Proto blinkr kuchneme:

 

 

Po té si z papíru uděláme orientační šablonku z papíru:

 

 

 

Podle šablonky si vystřihneme z kuprextitu přibližné tvary, které pak jehlovýma pilníka doladíme do tvaru, aby sedly do těla blinkrů tak jak mají. To už je na každým bliknru individuální a napovím, že sem obrušováním v této fázi neskončil. Jakmile máme tvary vybroušený, tak si načrtneme tužkou rozložení diod a zapojení.

 

 

Následně si místa kde budeme vrtat nadůlčikujeme a vyvrtáme.

 

 

Nyní můžeme nakreslit zapojení lihovkou. Ta nám zajistí že po vyletání plošňáku na místech kde byla měď zůstane. Při kreslení je nutno dbát, aby se nám nikde nespojily cesty, tam kde nemají a taky u tohodle homemade leptání platí, že čím silnější cesty, tím líp.

 

 

Pokud máme plošňáky takhle nachystané tak můžeme přistoupit k vlastnímu leptání. Plošňáky si navážeme na drátky, aby sme pak nemuseli cachtat ruce v kyselině. Doba leptání je různá, podle stáří a koncentraci kyseliny. Mě to při 100% koncentraci a staré kyselině trvalo asi 15 min.

 

 

Po odlepátní odstraníme lihem zbytky lihovky

 

3. Osazení diodami a oživení

Osazení je celkem jendoduchý, ale musíme mít jasno která nožička je katoda (-) a která anoda (+), to poznáme podle toho výřezu, kde je katoda.

 

 

 

Až máme plošňák osazený, tak naletujeme drátky a připojíme na stabilizovaný regulovatelný zdroj napětí. Před připojením stáhneme napětí na 0V, po té připojíme a pomalu zvyšujeme napětí až na kýžených 12V. V tento moment budou ledky svítí jako šílený Smile

 

4. Dopasování plošňáků na míru do těla miniblinkru

Tato část je celkem zdlouhavá a je třeba nutnou dávku trpělivosti. Plošňáky je potřeba co nejvíc zbrousit, ale pozor ať neubrousíte vodivé cesty! Dále je potřeba zacvaknout nožky ledek, aby byly co nejnižsí. Pokud i tohle nebude stačit, tak je nutné ledky zbrousit a pod vodou co nejvíce vyleštit, nebo případně nějakou ledku vyhodit ven. Není třeba se bát, že to bude blikat míň, tu jednu ledku ani nepoznáte. Já sem bohužel musel k těmto zásahům přistoupit. V zadních blinkrech zůstalo nakonec 10 ledek, ve předních 11 a jsou zbroušený a vyleštěný. Proč sem nedal dozadu těch 11? to je jednoduchý, ubroušením hlaviček ledkám změníte jejich vyzařovací úhel, tak to dopadlo nakonec tak že těch 10 nezbroušených ledek svítilo o chloupek výrazněji než 11 zbroušených.

 

 

 

Aby nebyl kuprextit tak výraznej, tak sem místo kolem ledek fouknul jakýmsi dekorativním měděným sprajem, na rukách držel hodně, tak na kuprextitu snad taky vydrží...

 

4. Oživení do provozu na mašině

Tohle byla neskutečná pakárna a drbačka Yell

 

Propojil sem blinkry paralelně k odporům a zapojil. Blinkry blikaly sice v intervalech jakých měly, ale naprosto nevýrazně. Nechápal sem jak je to možný... Tak jsem to zkoušel v kombinaci vepředu žárovka, vzadu ledky+odpor, a nic, furt ledky horzně nevýrazný. Hodiny plynuly, já už sem zuřil, až sem se rozhodl, že na blinkrech je evidentně menší napětí, tak že namísto 6ti párů diod jich zapojím jen 5. Tím pádem se bude napětí dělit 12/5 a na každým páru bude větší napětí. Diodu z 6. páru jsem připojil na libovolnej jinej pár, tak pak byly 3 diody zapojený paralelně, nemá to na nic vliv. Musel sem ale tím pádem překopávat zapojení plošňáku, což je drbačka. Výsledek se ale dostavil, blinkry konečně blikaly tak jak měli Tongue out

 

Takže blinkry blikají, teďka vymyslet kam narvat rezistory...

V tom bych neviděl až zase takovej problém. Uchycení zadních rezistorů jsem provedl následovně:

 

 

A předních následovně:

 

 

Někdo by mohl mít obavy, aby mu motka nechytla, páč 20W je přece jenom dost velký teplo. No to sice jo, ale to by těch 20W muselo působit vkuse. Ale vzhledem k tomu, že blinkry blikají, tak se to stále drží na teplotě takové, že na rezistoru udržíte vklidu ruku i po několika minutách. Co je ale potřeba, tak to je všechno co nejlíp zaizolovat, doporučuju používání smršťovacích bužírek, případně elektrikářskou pásku. Pro samotný uchycení používám stahovací pásky.

 

5. Výsledek:

Pro porovnání sem nechal na levé straně žárovkovej blinkr a na pravé ledkovej blinkr. Fotky sice nejsou nejvěrnější, ale aspoň pro malý srovnání to stačí. Ve skutečnosti je rozdíl ještě výraznější.

 

 

 

Na srovnávací video můžete mrknout tady:

http://suzukisv.cz/gallery/main.php?g2_itemId=49477

 

Takže ve finále, drbačka to byla solidní, ale zase na druhou stranu to vyšlo na 0,0nic penež a z výsledku mám radost....

 

edit: po první projížďce mně polovina diod shořela, stalo se tak, protože sem nechal malou razervu na zvýšení napětí oproti stavu vyplýho enginu a zaplýho, kdy se napětí zvýsí o 2 - 3 V... Takže je to opravený, ke každýmu blinkru je zapojenej stabilizátor napětí 7810, kterej nedovolí, aby ke spálení došlo, napětí nepustí nad 10 V (+- 0,2 V).

 

Jimbo


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizováno Pondělí, 02 Březen 2009 16:42